Opublikowano

Backup danych – zasada 3-2-1

Zasada 3-2-1 jest jedną z najważniejszych i najbardziej skutecznych zasad backupowania danych. Jej celem jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i ochrony przed utratą danych w przypadku awarii, uszkodzenia lub ataku na dane. Zasada 3-2-1 opiera się na prostych wytycznych dotyczących ilości kopii zapasowych oraz sposobu ich przechowywania.

3 – Trzy kopie danych

Zasada mówi, że powinieneś mieć co najmniej trzy niezależne kopie swoich danych. Oryginalne dane są jedną kopią, a pozostałe dwie to kopie zapasowe. To zabezpieczenie przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak uszkodzenie dysku, awarie sprzętu lub atak złośliwego oprogramowania. Jeśli jedna z kopii danych ulegnie zniszczeniu, masz dwa inne źródła, z których możesz je przywrócić.

2 – Dwa różne nośniki:

Kopie zapasowe powinny być przechowywane na dwóch różnych rodzajach nośników. Na przykład, jeśli korzystasz z zewnętrznego dysku twardego jako pierwszego źródła kopii, drugie źródło powinno być na innym typie nośnika, takim jak pamięć USB, serwer sieciowy lub chmura. To zabezpiecza przed błędami mechanicznymi, które mogą wpłynąć na cały rodzaj nośnika.

1 – Jeden backup w innej lokalizacji

Ważne jest, aby przynajmniej jedna z kopii zapasowych była przechowywana w innej fizycznej lokalizacji niż pozostałe kopie. Na przykład, jeśli twój komputer i zewnętrzny dysk tworzą dwie kopie danych, trzecia kopia powinna być przechowywana w oddalonym miejscu, na przykład w innej budynku, na zewnątrz firmy lub w chmurze. Taki zabieg zapewnia ochronę przed sytuacjami takimi jak pożar, powódź, kradzież lub inne zdarzenia, które mogą wpłynąć na wszystkie kopie znajdujące się w jednym miejscu.

    Podsumowując, zasada 3-2-1 to prosta, ale skuteczna strategia backupowania danych. Tworzenie trzech kopii danych na dwóch różnych nośnikach, z przechowywaniem jednej kopii w innej lokalizacji, znacznie zwiększa bezpieczeństwo Twoich danych i minimalizuje ryzyko utraty informacji w przypadku awarii lub innych nieprzewidzianych zdarzeń.